| | English
 

Aday Öğrenciler
Öğrenciler
Çalışanlar
Mezunlar
Bilgi Paketi
360' Başkent
Başkent'ten Görüntüler
Akademik Takvim
 
Kampüste Yaşam


Abdurrahim Tuncak Atatürk Müzesi

Beşiktaş Vişnezade Mahallesi, Spor Caddesi üzerindeki 76 numaralı ev, Atatürk'ün İstanbul'da kiraladığı ilk evdir. Atatürk'ün evinin de içinde bulunduğu Akaretler'deki Sıra evler,Osmanlı döneminin ilk toplu konut örneğidir.

Sultan Abdülaziz döneminde Dolmabahçe Sarayı'nda çalışan "ağa"lar için 1875 yılında yapımına başlanmış olan Akaretler Sıra Evleri, 66 parsel üzerinde 133 konuttan oluşmaktadır.

Atatürk'ün yaşam öyküsüyle iç içe girmiş bu tarihi evde,Atatürk, annesi Zübeyde Hanım, kızkardeşi Makbule(Atadan) Hanım, manevi oğlu Abdurrahim (Tuncak) Bey, Abdurrahim Bey'in "Ayşe Abla" diye andığı bakıcısı bayan, 1912'den 1919'a kadar yaşamışlardır.

Atatürk'ün bu evde kaldığı günlerde, evin "gündüz sakini" sayılan Atatürk'ün emireri Şakir Çavuş, eve hergün gidip gelmekte, Atatürk'ün dışarıyla ilişkilerini, bilgi alışverişini sağlamaktadır.

Evin girişinde zemini ince tahtalarla döşenmiş, tahtaların üstü samanla örtülü mekanda, aile üyelerinin "Bahtiyar" adını verdikleri bir inekleri barınmaktadır.

Atatürk, Balkan ve Birinci Dünya savaşları sırasında cephelerdedir. Atatürk'ün cephelerden ayrılıp İstanbul'a geldiğinde ailesiyle bu evde yaklaşık 317 gün kaldığı tahmin edilmektedir.

10 kasım 1990 tarihinde,Üniversitemiz Bağlıca kampusu'nda hizmete giren Abdurrahim Tuncak Atatürk Müzesi, 8 Kasım 1998 tarihinde Atatürk'ün Akaretlerde oturmuş olduğu birebir aynısı olan yeni binasına taşınmıştır.

Atatürk'ün manevi oğlu Abdurrahim Tuncak'ın katkılarıyla oluşturulmuş müzede, Atatürk'ün fotoğraflarından oluşan bir kolleksiyon ve Atatürk'e ait giysiler yer almaktadır.

Sağlık Servisleri

Sağlık Hizmetleri, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde yer alan Öğrenci Sağlık Merkezi Tarafından günde 24 saat kesintisiz olarak verilmektedir.

Öğrenci Sağlık Merkezinin yapısının içinde genel polikliniğin yanı sıra diş polikliniği de bulunmaktadır. Sağlık Merkezi aynı zamanda üniversite çalışanlarının işyeri hekimliği görevinide üstlenmektedir.

Merkezin amacı, öğrenimleri süresince öğrencilerin acil tıbbı gereksinimlerini karşılamaktır. İlk muayene ve müdahale ücret alınmaksızın yapıldıktan sonra, ileri tetkik ve tedavi gerektiren durumlarda öğrenci, Başkent Üniversitesi Hastanesine sevk edilmekte, tedavinin devamı ve izlenmesi, öğrencinin kendisinin veya ailesinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik kuruku tarafından sağlanmaktadır. Acil tedaviye ilişkin ilaç bedellerinin büyük bir kısmı üniversite tarafından karşılanmaktır.

Sosyal Kültürel Faaliyetler

Kültürel ve sosyal yönü ile iletişim becerileri gelişmiş, sorumluluk alabilen, kendisini tanımış ve tanıtmayı bilen bireylerin, mesleki alanlarında da başarılarının artacağı bilinen bir gerçektir.

Üniversitemiz Kültür Hizmetleri Müdürlüğü, bu gerçek doğrultusunda öğrencilerin ilgi alanlarına göre boş zamanlarını değerlendirmelerini, yeni ilgi alanları ile birlikte dinlenme ve eğlenme alışkanlıkları kazanmalarını, kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılmalarını temin ve teşvik etmek amaçlarıyla; topluluk kurmalarını ve ilgili faaliyetleri düzenlemelerini koordine eder. Toplulukların kendi aralarında veya üniversiteler arasında düzenlenecek olan kültürel ve sanatsal etkinliklere, toplantılara, turnuva ve yarışmalara katılmalarını sağlamak amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapar.

Üniversitemizde sosyal amaçlı olarak faaliyet gösteren ve mesleki alanlarda çalışma yapmak üzere kurulmuş olan 80’in üzerinde öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Ayrıca Müdürlüğümüz bünyesinde Türk Sanat Müziği ile Türk Halk Müziği Koroları, çalgı, dans, halk oyunları ve tiyatro kursları faaliyetleri yürütülmektedir.Spor Olanakları

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı olarak çalışan Spor Hizmetleri Müdürlüğü, öğrencilerimizin ve personelimizin kampus yaşamlarını hareketlendirmeyi; fiziksel, ruhsal ve sosyal gelişimlerini arttırmayı, onları yeni spor branşlarıyla tanıştırarak ve sporu sevdirerek aktif ve sağlıklı bireyler olmalarını sağlamayı amaçlamakta ve bu doğrultuda bir çok çalışma yapmaktadır.

Üniversitemizin Bağlıca Kampusu 'nda yer alan spor salonu; haftanın yedi günü öğrencilerin kullanımına açık tutulmaktadır.

Çok amaçlı kapalı spor salonunun yanı sıra aerobik&step stüdyosu, dans stüdyosu, aletli kondisyon salonu, tenis, voleybol, basketbol ve mini futbol etkinliklerinin özelliklerine göre düzenlenmiş çok amaçlı açık saha, 4500 ve 5000mt. koşularının yapılabileceği 2 adet yürüyüş-koşu parkuru ile atletizm pisti ve çim futbol sahası, bulunmaktadır.

Ayrıca Kızılcahamam' da bulunan çok amaçlı spor kompleksi, talep eden kurum ve kuruluşlara spor hizmetlerini sunmaktadır.

Spor Hizmetleri Müdürlüğü >> 

webmaster@baskent.edu.tr
Tel:(0312) 246 66 66
Bağlıca Kampüsü Fatih Sultan Mahallesi
Eskişehir Yolu 18. km 06790 Etimesgut/Ankara
 
Başkent Üniversitesi Yurtları Başkent Üniversitesi Bülteni