| | English
 

Aday Öğrenciler
Öğrenciler
Çalışanlar
Mezunlar
Bilgi Paketi
360' Başkent
Başkent'ten Görüntüler
Akademik Takvim
 
Duyurular / Etkinlikler


Başkent Üniversitesi Yaratıcılık Ekosistemi” Başlıklı BAP Araştırma ProjesiBaşkent Üniversitesi Yaratıcılık Ekosistemi” Başlıklı BAP Araştırma Projesi

Başkent Üniversitesinin Değerli Akademisyenleri,

Başkent Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında desteklenen ve Başkent Üniversitesi araştırmacı topluluğunun inovasyon ve yaratıcılık kavramlarına ilişkin görüş ve yaklaşımlarını öğrenmeyi hedefleyen “Başkent Üniversitesi Yaratıcılık Ekosistemi” başlıklı BAP araştırma projesine değerli katkı ve katılımlarınız büyük önem taşımaktadır.

Nitel araştırma yönelimine sahip bu araştırma projesine katılım akademik birimler temelinde gönüllülük ve gizlilik esasına göre ve odak grup görüşmeleri ile gerçekleştirilmektedir. Odak grup görüşmelerine katılarak katkı vermek isteyenlerin bağlantısı sunulan ve 6 sorudan oluşan soru formunu [https://goo.gl/forms/HwcIskanCAgU1ulS2] doldurmaları yeterlidir. Bilgilerinize sunar, iyi çalışmalar dilerim.

Proje Yürütücüsü
Prof. Dr. Ahmet Tolungüç
Müdür, YAKEM (Yaratıcı Kültür Endüstrileri Araştırma ve Uygulama Merkezi)

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ YARATICILIK EKOSİSTEMİ BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJESİ

Sizi Başkent Üniversitesi Yaratıcı Kültür Endüstrileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (YAKEM) tarafından yürütülen “Başkent Üniversitesi Yaratıcılık Ekosistemi” başlıklı araştırmaya katılmaya davet ediyoruz.
Bu araştırmanın amacı Başkent Üniversitesi araştırmacı topluluğunun inovasyon ve yaratıcılık kavramlarına ilişkin anlamlandırma pratiklerini ve örüntüleri ortaya çıkarmaktır. Bu proje ile üniversitemizin akademik ve konu ile ilgili idari birimlerinde yaratıcılık ve inovasyon kavramlarına ilişkin yaklaşımların ve farklı bakış açılarının ortaya çıkarılması; buna ilişkin bir anlam haritasının oluşturulması amaçlanmaktadır. Buna bağlı olarak proje ile Başkent Üniversitesi kapsamında yaratıcı endüstriler alanına ilişkin destek ve altyapıya katkı sağlanması hedeflenmektedir. Bu araştırmanın Başkent Üniversitesi özelinde yürütülmesi, akademik bilgi üretiminin yanı sıra inovasyon ve yaratıcılık kavramlarının nitel araştırma yaklaşımıyla ele alınması yoluyla girişimci ve yenilikçi üniversite endeks çalışmalarının metodolojik temellerine ve pratik uygulamasına özgün katkı sağlamayı hedeflemektedir. Bununla birlikte, proje Başkent Üniversitesindeki paydaşların inovasyon ve yaratıcılık kavramlarına yönelik örtük bilgisini ve bu kavramlara ilişkin anlamlandırma pratiklerini ortaya çıkararak Üniversitenin stratejik hedeflerinin gerçekçi eylemlere dönüşmesi adına gereken bilgi birikimine de katkı sağlayacaktır. Ayrıca, proje modelinin farklı kurumlara adaptasyonu ile araştırmanın yaygınlaştırılarak yeni araştırmalara Başkent Üniversitesi olarak öncülük edilmesi mümkün hale gelecektir.
Nitel araştırma yönelimine sahip bu araştırma projesinde Başkent Üniversitesi bünyesindeki 11 fakülte, bir devlet konservatuvarı, bir yüksekokul, altı meslek yüksekokulu ile konuyla doğrudan ilişkili birimlerde (TEKMER, BİTTO, EKİN, UİK ve Akademik Değerlendirme Kurulu) toplam 20 adet odak grup uygulanması planlanmıştır. Odak grup görüşmelerinin tahminen 90-120 dakika sürmesi beklenmektedir. Bu çalışmaya katkılar gönüllülük ve içtenlik esasına dayanmaktadır. Bu çalışmadan elde edilecek bilgiler tamamen araştırma amacı ile kullanılacak olup kişisel bilgileriniz gizli tutulacak; ancak veriler anonimleştirilerek yayın amacı ile kullanılabililecektir.
Araştırma ile ilgili bilgiye ihtiyaç duyarsanız yakem@baskent.edu.tr e-posta adresinden ulaşabilirsiniz. Üniversitemizde ve ülkemizde gerçekleştirilen bilimsel çalışmalara verdiğiniz destek için teşekkür ederim.

Araştırma Yürütücüsü
Prof. Dr. Ahmet Tolungüç

 

webmaster@baskent.edu.tr
Tel:(0312) 246 66 66
Bağlıca Kampüsü Fatih Sultan Mahallesi
Eskişehir Yolu 18. km 06790 Etimesgut/Ankara
 
Başkent Üniversitesi Yurtları Başkent Üniversitesi Bülteni